Īss ieskats Latvijas zirgopībā (3.daļa)

marts 3, 2009 17:49


Lielu ietekmi Latvijas zirgu šķirnes veidošanā atstāja 1894. gadā dibinātā Vidzemes guberņas Rīgas vaislas ērzeļu novietne. 58% no 216 ērzeļiem bija Latvijas zirgu šķirnes uzlabotājas šķirnes- Tīrasiņu jājamzirgi, Arābu, Traķēnes, Anglo- Normāņu, Oldenburgas uz citas zirgu šķirnes.

Lai arī tika ievestas šīs šķirnes, 1920.gada šķirnes uzskaites rezultātā tikai 17% Latvijas zirgu ir pārsnieguši 142cm augstumu skaustā. Tādus izmērus pašlaik uzrāda sešu septiņu mēnešu veci kumeļi

Pēc pirmā Pasaules kara Latvijā bija jūtams liels vaislas zirgu trūkums. Šeit pie darba ķērās zirgkopības entuziasts Mārtiņš Laže kopā ar Zirgkopības daļas darbiniekiem.

Lai tiktu pāri zirgu trūkumam Latvijā 1920 .gadā no Dānijas ieveda Jitlandes šķirnes vaislas zirgus, bet no Holandes 425 Oldenburgas ķēves un 5 ērzeļus.

Zirgkopības jautājumi tika apspriesti 1921. un 1922. gadā notikušajos Latvijas zirgaudzētāju kongresos. Šajos kongresos dalībnieki vienojās par to, ka Latvija arī turpmāk audzējami kā vezumnieki, tā arī vidēji smagi siltasiņu šķirnes zirgi. To izkopšanai lietojami Oldenburgas, Hannoveres un Holšteinas šķirņu zirgi. Šos noteikumus jau sāka realizēt 1921. gadā, Tajā pašā gadā izveido Oktes Valsts zirgu audzētavu. Šo zirgaudzētavu varētu dēvēt par Latvijas zirgu šķirnes braucama tipa sākuma punktu. Šo zirgaudzētavu vadīja veterinārārsts J.Eglītis, pēc tam A.Ozols un arī M.Laže. Zirgaudzētavas ķēvju sastāvā ietilpa karaspēka daļas un valsts labākās ķēves. Vēlāk no Holandes un Vācijas ieveda 55 ķēves. Pirmais braucamā tipa vaislas ērzelis Bajārs Old 1 (Neidhart)tika importēts no Holandes. Līdz 1950. gadam vēl importēja 17 ērzeļus. Bez šiem ērzeļiem vēl 13 tika izaudzēti Latvijā. Šie ērzeļi tad arī lika pamatus Latvijas zirgu šķirnes braucamā tipa galvenajām līnijām.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: